Реабілітаційний центр
у Івано-Франківську
+38 (066) 790-06-05 Приймаємо онлайн-заявки цілодобово

Мова:

Розлади, що виникають внаслідок вживання алкоголю

Розлади, що виникають внаслідок вживання алкоголю

У центр реабілітації алкоголіків Івано-Франківськ «Принцип+» приходять люди, які хочуть назавжди позбутися небезпечного захоплення, оскільки вже зіткнулися з важкими наслідками. На жаль, на початковому етапі хвороби мало хто усвідомлює, наскільки серйозний вплив має етанол – основний компонент спиртних напоїв. Ця речовина дуже швидко всмоктується і через кров проникає в тканини внутрішніх органів, провокуючи різні збої. І чим довше людина випиває, тим більший ризик появи хронічних захворювань і необоротних наслідків для організму. Вживання алкоголю негативно позначається на всіх системах, але найбільше впливає на серце, судини і мозок. У цій статті ми розповімо, до чого може призвести залежність від спиртного, і чому так важливо не зволікати з діагностикою та лікуванням.

Патологічною пристрасть до алкоголю вважається, якщо у людини спостерігаються як мінімум три з нижчезазначених симптомів:

 • постійна потреба вживати спиртовмісні напої;
 • стабільне збільшення кількості та градуса випивки;
 • різке погіршення самопочуття при відмові від алкоголю (синдром відміни);
 • нездатність перестати пити, незважаючи на явно виражене погіршення здоров’я;
 • збільшення часу, зусиль і грошей на покупку і вживання спиртного;
 • втрата контролю над своєю поведінкою.

Важливо розуміти, що навіть невелика кількість алкоголю, якщо його вживати регулярно, погіршує здоров’я і рано чи пізно провокує залежність. Спрогнозувати, які саме наслідки першими виявляться у того чи іншого хворого, складно, але дослідження дозволили виявити ті розлади, які виникають на різних етапах у більшості алкоголіків.

Емоційні порушення при алкозалежності

Все, що відбувається в житті людини, впливає на її емоційний стан. Якісь речі викликають радість і щастя, інші турбують, змушують відчувати страх або тривогу. Від психоемоційного здоров’я прямо залежить працездатність, взаємини з оточуючими і поведінку. У алкозалежних механізм формування переживань порушений через постійну штучної стимуляції джерел задоволення в мозку і руйнування нервових клітин. Пацієнтам з таким діагнозом характерні:

 1. Постійне маніпулювання іншими людьми для досягнення своїх цілей, зокрема, отримання грошей на випивку, приховування факту алкогольної залежності тощо.
 2. Підвищена агресія і тривожність – алкоголіки знаходяться в «підвішеному» стані і в будь-який момент можуть зірватися, спровокувати словесний конфлікт або бійку.
 3. Зниження загальної емоційності і часте відчуття провини, для позбавлення від якої залежні знову випивають, потім тверезіють, і так по колу.
 4. Експресивність прояви своїх почуттів і переживань – підвищена гучність голосу, образні вислови, активна міміка і зміна інтонацій.
 5. Неврівноваженість і боязнь труднощів.

У міру прогресії захворювання кількість позитивних емоцій зменшується, і негативні починають переважати, провокуючи депресивні настрої і асоціальна поведінка.

Порушення роботи серцево-судинної системи

В результаті хронічного вживання спиртного серце і судини починають функціонувати зі збоями, причому відновити їх роботу набагато складніше, ніж у пацієнтів без алкогольної залежності. Етанол має руйнівний вплив на клітини м’язів, викликаючи:

 • підвищений артеріальний тиск;
 • прискорене серцебиття – до 100 ударів в хвилину і більше;
 • ослаблення м’язового тонусу;
  стиснення і руйнування капілярів в результаті порушеного припливу крові;
 • накопичення в серцевому м’язі жирових відкладень, через що тканини стають в’ялими і не здатними справлятися з навантаженнями;
 • формування атеросклеротичних бляшок;
 • кардіоміопатію і аритмію (порушення електропровідності) через недостатнє надходження білка і розлади іонного обміну;
 • потовщення стінок і збільшення розмірів внутрішніх порожнин серця.

Дистрофія клітин міокарда, яку провокує вживання алкоголю у більшості залежних, може стати причиною інфаркту та хронічної серцевої недостатності, які при відсутності адекватної терапії призводять до смертельного результату.

Порушення мозкової діяльності у алкозалежних

Провали в пам’яті, замкнутість, погіршення пам’яті, забудькуватість, зниження концентрації, перепади настрою, нездатність управляти своїми діями – ось які симптоми алкогольного церебрального синдрому, комбінованого психічного розладу, який виникає на тлі тотального руйнування нервових клітин.
Примітно, що навіть після відмови від спиртного ще протягом 1,5 місяця етанол продовжує згубно впливати на нервову систему, тому весь цей час алкоголік повинен перебувати під наглядом наркологів.

Вживання спиртних напоїв провокує зниження активності центральної нервової системи, причому негативний вплив вони мають як на кору головного мозку, так і на базальні ядра, мозочок і стовбур мозку. На різних стадіях сп’яніння людина відчуває ейфорію, зниження больової чутливості, рухову загальмованість і дезорієнтацію в просторі. Все це наслідки пригнічення функцій ЦНС, і якщо вчасно не вжити заходів, то існує ризик розвитку:

 • інтелектуальної деградації;
 • алкогольного делірію («білої гарячки») і коми;
 • інсульту;
 • психічних розладів.

Не допустити критичних відхилень в роботі центральної нервової системи і внутрішніх органів дозволить своєчасна діагностика і лікування в центрі «Принцип+», яке включає детоксикацію, кодування від алкоголізму Івано-Франківськ та реабілітаційний курс.

КОНСУЛЬТАЦІЯ ЛІКАРЯ