Реабілітаційний центр
у Івано-Франківську
0800 339 863 Приймаємо онлайн-заявки цілодобово

Мова:

Наркоманія у підлітків: як говорити з дитиною про наркотики?

Наркоманія у підлітків: як говорити з дитиною про наркотики?

Для підлітка вживання алкоголю та інших заборонених речовин – це в першу чергу індивідуальна історія та азарт. Адже це такий «квест»: алкоголь купити дітям зараз важко, контроль за цим посилюється, не кажучи вже про наркотики. З огляду на важкодоступність і відбувається якась романтизація таких пошуків. А після, якщо вдалося, підлітки не соромляться цим і похвалитися.

Залежність між вживанням алкоголю чи наркотиків і оточенням підлітка, його соціальним середовищем, є. Але тут варто відзначити кілька моментів. 

  • З розвитком інтернет-технологій у підлітка з’явилася можливість вибору свого оточення. Дитина може жити в одному середовищі (припустимо, дуже несприятливому), а спілкуватися абсолютно з іншою групою дітей. Причому він може вибрати майже будь-яке оточення – те, де вживати не прийнято, наприклад, або де старші діти можуть вплинути на нього, і він кине це робити. Діти приїжджали з міст, де оточення, включаючи сім’ю, вживало. Але самі вони цього не робили, добре вчилися, вступали до ВНЗ столиці і говорили, що інтернет-спілкування стало цьому причиною.
  • Щоб піти проти середовища, потрібна мотивація. У випадку з підлітком це може бути удавана дорослому дрібниця: думка вчителя, іншого дорослого, навіть рядок з пісні. Тому при сьогоднішньому розвитку технологій абсолютно неправильно говорити, що всі підлітки вживають алкоголь і психоактивні речовини. Не можна всіх гребти під одну планку, сьогодні це вже не працює.
  • Буллінг або складна адаптація в школі можуть підштовхнути підлітка до вживання алкоголю або наркотиків тільки в тому випадку, якщо у нього вже складається мотивація до цього, в тому числі під впливом середовища. Тоді стресова ситуація стане поштовхом. Тобто такі явища не формують мотивацію до вживання, а стимулюють, якщо вже є проблеми в сім’ї.

Вплив наркотиків на організм та психіку підлітків

Психоактивні речовини (етанол і інші наркотики) діють в основному в центральній нервовій системі (ЦНС). У підлітків ще не закінчено формування зв’язків між нейронами та не остаточно налагоджено коректне функціонування всіх систем. Тому їх мозок може постраждати значно сильніше, ніж мозок дорослої людини. Наприклад, швидко пройти всі стадії наркотичної залежності за пару років, і стикнутись із ситуацією, коли реабілітаційний центр уже не може відновити навіть половини здоров’я органів.

 

Це все не голослівні твердження – у світі регулярно проводяться дослідження по цій темі. Наприклад, свіже – канадсько-британсько-американське, в якому вчені прийшли до невтішного висновку: між вживанням марихуани в підлітковому віці та депресивним розладом в дорослому є взаємозв’язок. У вживаючих марихуану в підлітковому віці депресивні розлади діагностовано у 1,37 раза частіше.

 

Є подібні дані по алкоголю, особливо небезпечним вважається його поєднання з енергетиками. Популярний у підлітків мікс може спровокувати інфаркт міокарда навіть у 19-20-річних молодих людей. Окремий фактор ризику – різні челенджі як в інтернеті, так і просто в компаніях. Спиртне закапують в очі, на спір випивають залпом пляшку горілки (після чого такий підліток потрапляє до реанімації з 1,5-2 проміле етанолу в крові і дуже туманними перспективами щодо відновлення функцій ЦНС).

 

З передозуваннями психоактивних речовин справлятися дуже важко. Самостійно допомогти навряд чи вийде. Ніяких домашніх засобів, які допомагають при саме передозуванні (чи отруєнні ПАР), не існує. Чай з лимоном, як показано в деяких фільмах, тут не допоможе. Коли отруєння сильне, єдине, що можна зробити – покласти підлітка на бік (на випадок, якщо почнеться блювота), і викликати швидку допомогу.

 

Особливості роботи з наркозалежними дітьми

Коріння вживання алкоголю та інших шкідливих речовин лежать не в поганій компанії. Наш клінічний досвід говорить про те, що в більшості випадків причиною стає хронічне психічне напруження, психотравмуючі (психогенні) ситуації в сім’ї та мовчазна згода батьків, які вважають за краще не помічати симптомів вживання речовин дитиною. Переважна більшість наукових робіт російською й англійською сьогодні говорять, що в основі девіантної поведінки підлітків завжди лежать проблеми в сім’ї.

 

Звичайно, існує і так зване комбіноване вживання. Коли у підлітка почалося яке-небудь психічне захворювання (рекурентна депресія, циклотимія, біполярні розлади, розлади поведінки, шизотипічний розлад) і вживання – це такий варіант самолікування. Спроба самостійно позбавитися від симптомів, суть яких підліток не розуміє.

 

Коли ви дізналися, що ваша дитина вживає алкоголь або будь-які форми наркотиків, іншого рішення бути не може: ноги в руки та терміново бігти до фахівця – нарколога або психотерапевта. Якщо підлітку менше ніж 18 років і він хоча б раз вжив наркотики або пару раз дозволив  так собі прийти п’яним додому, не потрібно чекати появи синдрому залежності. Будь-яке зволікання – і може бути вже занадто пізно. Якщо боїтесь державного обслуговування, можна вбити в гуглі “центр реабілітації наркоманів Івано-Франківськ” та обрати центр, який викликає у вас найбільшу довіру. 

Говорячи про профілактику, є два моменти, про які батьки забувають або зовсім не знають.

  1. Вміння говорити «ні». У Європі та США існує тренінг для дітей молодшого шкільного віку. Їх саджають в коло і під керівництвом психолога діти вмовляють один одного вчинити будь-яку дію – наприклад, з’їсти цукерку. Завдання того, кого вмовляють, сказати «ні» і утриматися від дії. Дослідження в класах, де такий тренінг проводився, показали, що кількість тих, хто почав курити, скорочується на третину в порівнянні з тими класами, де просто показували фільми про шкоду куріння.
  2. Головний мозок підлітка ще тільки формується. У тому числі префронтальна кора, яка бере участь в контролі поведінки. Допомогти їй сформуватися допомагають систематичні вправи, спрямовані на те, щоб робити те, чого робити не хочеться. Тобто – вчитися. У більшості випадків психічно здоровий підліток не хоче вчитися, він хоче гуляти з дівчатами або хлопцями, грати в приставку і так далі. Але якщо не допомогти префронтальній корі сформуватися, тобто не змусити вчитися всупереч всім цим бажанням, то і відмовлятися від алкоголю і наркотиків підлітку буде набагато складніше. 

Досвід фахівців наркологічного центру “Принцип +” говорить, що в 9 з 10 сімей повністю відсутня правильна система контролю за успіхами або провалами в навчанні. І в результаті ми маємо те, що маємо. 

Якщо вас цікавить лікування наркоманії анонімно, ціни та якість послуг центру “Принцип +” вас приємно здивують. Не очікуйте розвитку більш очевидних симптомів, телефонуйте, ми допоможемо розібратися із проблемами, які вас турбують за короткий час і позитивним впливом на психіку дитини.


  • м. Івано-Франківськ,
    вул. Целевича 16д

  • info@pryntsyp.if.ua

  • 0800 339 863
КОНСУЛЬТАЦІЯ ЛІКАРЯ