Реабілітаційний центр
у Івано-Франківську
+38 (066) 790-06-05 Приймаємо онлайн-заявки цілодобово

Мова:

Співзалежність сім’ї при наркоманії

Співзалежність сім’ї при наркоманії

Вживання наркотиків завдає шкоди усій сім’ї, а також іншим близьким людям. Мешкати разом з людиною, що вживає наркотики, важко, між членами сім’ї виникають напружені взаємовідносини та конфлікти, які негативно впливають на усіх, хто знаходиться в цій атмосфері.

Іноді близькі, особливо сім’я, починають винити себе, вважаючи, що це вони зробили щось неправильне. У такій ситуації треба згадати, що вибір перестати вживати наркотики робить сама людина, а не її чоловік / жінка, друг, брат або хтось ще, з ким вона спілкується.

Таким чином, співзалежна людина стає заручником способу життя і поведінки іншої людини, тобто, її дії, захоплення. “Настрою нема, все набридло, хочу піти, бо чоловік знову під кайфом”, – стандартне висловлювання співзалежної дружини наркомана.

Це заважає адекватно сприймати ситуацію, що склалася, і ефективно боротися з наркотичною залежністю дорогої людини. Такі персони нерідко докладають максимум зусиль на порятунок за наркоманом і на його спасення з різних колотнеч. Залежні люди не визнають себе “хворими” і  списують приймання речовин на безвольність або на наслідки горя, які не відносяться до наркоманії, як до важкого психофізіологічного захворювання.

Психологія відносин з наркоманом

Деякі люди думають, що залежній людині не можна допомогти, хоча знайти допомогу та отримати лікування можна і треба. Людину, яка вам не байдужа, яку ви любите, можна повернути, якщо вона навчиться жити без наркотиків.

Наркозалежну людину можна визначити за такими ознаками:

 • не виконує свої обіцянки, частенько на неї не можна покластися;
 • перестає серйозно відноситися до своїх обов’язків або брати участь в сімейному житті;
 • бреше та краде, щоб добути гроші на наркотики;
 • втрачає роботу;
 • не приходить додому ночувати або не дається взнаки;
 • поводиться так, як ніколи раніше не робила до вживання наркотиків;
 • звинувачує інших, при появі проблем постійно займає оборонну позицію;
 • стає байдужа або агресивна.

Формування наркотичної залежності починається з першого прийому заборонених препаратів і розвивається надзвичайно швидко. Людина може не усвідомлювати, наскільки вона вже втягнулась. Самостійно відмовитися від наркотиків частенько дуже складно, тому людина, що вживає наркотики, потребує допомоги та підтримки родичів і близьких людей, а також фахівців. Хтось з сім’ї, друг або знайомий може стати головним помічником і підтримкою в тому, щоб залежний зміг змінити своє життя.

Як спілкуватись з наркозалежною персоною?

 1. Будьте в курсі.

Ви не можете битися з ворогом, якого не знаєте. Знайдіть додаткову інформацію про наркотики і їх дію : як діють наркотики на людину, як зрозуміти, наскільки серйозна проблема, і які існують можливості лікування і допомоги.

 1. Поговоріть з людиною і спробуйте зрозуміти, наскільки ситуація серйозна.

Якщо це зробити правильно, то обговорення проблеми допоможе як самій людині, що вживає наркотики, так і його близьким.

 1. Пам’ятайте, що зрив не означає поразку.

Більшість залежних, які припинили вживання, як мінімум один раз в житті зриваються і потрапляють в залежність знову. Рецидиви не можна вважати провалами.

 1. Бережіть себе.

Будьте готові приймати важкі рішення (наприклад, про розлучення), щоб захистити свій душевний спокій.

Як вийти зі співзалежності з наркоманом?

Звичайне одужання наркомана розпочинається з того, що по допомогу звертаються його родичі. Не можна сказати, щоб вони були здоровіші, ніж наркоман, більше усвідомлювали проблему і необхідність допомоги для її вирішення. Швидше вони бачать проблеми наркомана з боку, і їм вони “видніші”, тому що проблеми торкаються не їх самих. Найчастіше, провокує наркоманію відчуття свободи (підлітки прагнуть відчути себе дорослими та стикаються з цими речовинами у ранньому віці), проблеми на роботі, сім’ї. Хоча, всю проблематичність усвідомлюють тоді, коли вже загрузли в опіумному світі та не можуть знайти дорогу назад.

Наркологічний центр “Принцип +” готовий допомогти сім’ям, котрі зіштовхнулись з таким явищем. Лікування наркоманії – тривалий процес і чим раніше його почати, тим вдалішим буде результат. Ця проблема – справа не лише залежного, а й людей, котрі його оточують. Бережіть себе та близьких.

КОНСУЛЬТАЦІЯ ЛІКАРЯ